Maja Grygier I st. licencjat Grafika
Projekt identyfikacji wizualnej dla Koła Robotyki RoboCraft Uniwersytetu Zielonogórskiego
Projekt identyfikacji wizualnej dla Koła Robotyki RoboCraft Uniwersytetu Zielonogórskiego.
    Identyfikacja wizualna jest spójnym systemem, który tworzy się dla danej marki lub instytucji. Dzięki dobrze zaprojektowanemu logo oraz elementom estetycznie pasującym do znaku - powstaje narzędzie pomagające w kreowaniu wizerunku w danej społeczności. Dobór charakterystycznych barw, styl logotypu, krój pisma, to części składające się na całość identyfikacji.                                                      
    Każdy uniwersytet posiada własny znak oraz barwy, z którymi jest kojarzony. Większość studenckich instytucji działających na wydziałach szkół wyższych również posiada indywidualny znak rozpoznawczy oraz gadżety promocyjne, będące pomocnymi elementami w trakcie takich wydarzeń jak: wydziałowe drzwi otwarte, dni nauki, zawody ogólnopolskie. Rozpoznawalność i tworzenie pozytywnych skojarzeń związanych z daną marką, to składowe posiadania nowoczesnego, prawidłowo zaprojektowanego systemu elementów promocyjnych.
Część artystyczna licencjackiej pracy dyplomowej obejmuje specjalnie zaprojektowaną identyfikację wizualną dla prężnie rozwijającego się Koła Robotyki RoboCraft Uniwersytetu Zielonogórskiego. Nada ona charakter, przyciągnie nowych zainteresowanych oraz pomoże utkwić w pamięci w trakcie spotkań w nowym środowisku. Wyróżniające, intensywne barwy – granat, pomarańcz, czerwień oraz biel przyciągną uwagę i pomogą zagłębić się w dalszą część projektu. Geometryczne formy i techniczne, proste kroje pisma wskazują na dziedzinę inżynieryjną, z którą mamy styczność w kole RoboCraft. Częste multiplikacje dużych, barwnych form będących robotami, ustawionych w grupach - wskazywać mają na gotowość do pracy i siłę, którą daje wspólnie działająca grupa.
      Koło Robotyki w Zielonej Górze założono w 2015 roku, miejscem spotkań jest sala laboratoryjna 304 w budynku A2. Osoby tworzące organizację to studenci automatyki i robotyki oraz informatyki. Celem działalności koła jest pogłębianie wiedzy z zakresu programowania, robotyki przemysłowej i mobilnej; możliwość działań w szerszym obszarze własnych zainteresowań; praca w bardzo dobrze wyposażonych laboratoriach oraz aktywny udział w wydarzeniach, festiwalach nauki i zawodach krajowych. Projekt powstał z myślą o ludziach, którzy pragną promować organizację studencką podczas różnorakich wydarzeń – takich jak: Dzień otwarty Wydziału Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki oraz Ogólnopolskie Zawody Robotyki KrakRobot. Pomysł zrodził się głównie z potrzeby - koło od trzech lat działa bez znaku rozpoznawczego, co sprawia, że zainteresowanie organizacją jest znikome. Aktualnie w kole aktywnie uczestniczy około dziesięciu członków, co jest skromną liczbą na tle ilości osób studiujących w budynku A2 przy Szafrana w Zielonej Górze. Projekt ma sprawić, że informacja o działalności studenckiej zostanie szybko rozprzestrzeniona wśród nowo przyjętych studentów oraz pomóc w lepszej rozpoznawalności podczas wydarzeń i spotkań ogólnopolskich. 
Identyfikacja składa się z poszczególnych elementów:
1)Znaku logo.
2)Księgi znaku opisującej sposób użytkowania logo.
3)Plakatów formatu B1 ( 100x70cm) służących promocji w budynkach wydziałowych.
4)T-shirt’ ów, które użytkowane będą podczas zawodów.
5)Toreb bawełnianych w charakterystycznych barwach identyfikacji.
6)Notesów będących praktyczną formą gadżetu podczas wydarzeń promocyjnych odbywających się na wydziale.
7)Ulotek pomagających w akcjach promocyjnych.
8)Roll-up’ ów.
Bez wątpienia konsekwentne używanie identyfikacji wizualnej pozwala poprawić pozycję firmy lub instytucji w docelowej społeczności. Korzystając z doświadczenia osób potrafiących umiejętnie kreować markę oraz pomysłowo stworzyć znak rozpoznawczy – stajemy się konkurencyjni w stosunku do innych zajmujących się tą samą branżą. Koło naukowe, które posiada własny system wizualny - wskazuje na powagę tego, czym zajmuje się w uczelni macierzystej oraz pozwala pozytywnie zapamiętać się na dłużej.
Back to Top